Для тих, хто хоче кинути палити

Ви це зможете!
(Позитивні уроки негативного досвіду або якщо ви спробували і чомусь не вийшло)


"Тютюнова пандемія - це заразне захворювання, яке передається через рекламу, через приклад курців і через дим, дії якого піддаються некурці, особливо діти." 
Г. Харлем Брундтланд (Генеральний директор всесвітньої організації
охорони здоров'я 1998р.)

      Нині в усьому світі набирає сили розгорнута міжнародна кампанія по боротьбі з курінням. Європа, США, Канада вже давно вводять істотні обмеження на тютюновий дим у громадських місцях. Україна разом з іншими країнами світу також бере участь у цьому процесі.
      Найнепоправнішої шкоди курцеві завдає тютюновий дим, який містить
канцерогенні речовини, а отже, спричиняє виникнення онкопатології. Але як же відмовитися від отрути? Адже до згубної звички приростаєш швидко, а позбавитися від неї буває ой як нелегко. І все-таки методи відвикання існують. Що для цього важливо врахувати? Спочатку маєте прийняти тверде рішення - позбавитися згубної звички. Другий крок – продумати, хто стане вашою групою підтримки у намірі відмовитися від паління. Це мають бути позитивно налаштовані і терплячі люди з вашого оточення, щиро зацікавлені у досягненні вами поставленої мети. Третє – скласти план послідовних дій і продумати терміни відмови: поступово зменшувати кількість цигарок чи кинути відразу.
      У більшості випадків відмовляються від куріння самостійно, особливо, коли мотивація потужна. Та в разі, коли вже намагалися, але чомусь не вийшло, не варто впадати у відчай.
      Бо у цій справі немає невдалих спроб - є надбання досвіду. До того ж, у відрізок часу, коли ви все таки утримувалися від самознищення цигаркою, од тютюнової отрути відпочивали ваш мозок, легені, серце, і взагалі кожна клітинка вашого організму.

      Характерно, що 95% курців, яким до цього «не вистачало сили волі», після перенесеного інфаркту міокарда відразу кидають палити. Не треба ні лекцій, ні домовленостей, хворі самі приймають рішення.
Та у тих, хто:
- курить з дитинства;
- має чималий стаж паління;
- курить багато;
- вживає велику кількість кави, чаю або інших кофеїнмістких виробів
можуть бути проявлені в тій чи іншій мірі дискомфортні відчуття, що й заважає інколи досягти поставленої мети.
      Можна застосовувати метод поетапної відмови від цигарок, поступово знижуючи їх кількість. Цьому сприяють нікотинові пластирі (метод нікотинзамісної терапії). Інформацію про них ви можете дістати в найближчій аптеці або у лікаря-нарколога.

      Для всіх, в тому числі й для тих, хто вже намагався, але не вийшло, наші поради, про ефективність яких переконливо свідчать позитивні приклади тих, хто успішно звільнився від тютюнової отрути.

Рецепти від Надії Бурмаки

Кинути курити – легко!
(При бронхітах курця, для полегшення стану відмови від куріння)

Інгредієнти: аїр тростинний (лепеха звичайна, татариння, татарське зілля).
Готуємо на водяній бані: 10 г сухих кореневищ аїру тростинного на 200 мл холодної холодної води. Витримати на водяній бані 15 хв., настоювати 45 хв. Процідити. Приймати по чверті склянки 3 - 4 рази на день за 20 хв. до їжі. Курс лікування - 1 місяць.
Настоюємо корінь аїру тростинного в термосі: 1 столову ложку подрібненого кореня аїру залити склянкою окропу. Настояти в термосі 6-7 годин. Приймати теплим по 1-2 столові ложки перед їжею 3-4 рази на день. Перед вживанням процідити.
Відвар кореня аїру тростинного: В 500 мл гарячої води всипати 50 гр. подрібненого кореня аїру тростинного. Уварювати на невеликому вогні до тих пір, поки його кількість зменшиться приблизно на 300-350 мл. Остудити, процідити. Вживати по 50 мл через кожні 2-3 години, бажано до їди. Вживати 1-2 місяці. З метою профілактики простудних захворювань – до тижня (у період їх епідемій), у холодну пору року – 1 раз на тиждень.
      В наступних випусках газети ми розкажемо, як знайти і усунути ті чинники, що заважали вам здійснити мрію про звільнений від тютюнового диму подих.

З народного гумору:
«Перша стадія відмови від куріння: перестаєш купувати сигаретиі куриш тільки чужі...»

При відмові від куріння часто підвищується збудливість нервової системи.

      І це не дивно, тому що кожне нервове перенапруження ви за звичкою гасили цигаркою.
      Щоб уникнути цього стану або зменшити його прояви, підготуйте себе психологічно.
Наприклад, проекспериментуйте з такими діями:
● час, коли ви звикли до куріння, спробуйте відтягти спочатку на 30 хвилин, а потім - на годину, дві, три;
● змініть звичну для вас обстановку куріння: замість зручного крісла спробуйте курити у некомфортній для себе ситуації: на вулиці, на сходах тощо;
● намагайтеся купувати одну-дві цигарки, змінюйте їх сорт, переходьте на так звані легші;
● два-три рази на день замість викурити цигарку використовуйте насіння, цукерку, яблуко;
● увечері, напередодні свідомо вибраного вами дня прощання з курінням, приберіть попільницю з недокурками, цигарки, зробіть прогулянку перед сном.
      Та в разі, коли відчуваєте, що нервуєтесь більше, дієвим буде наступне. Гарно допомагають контрастні душі. Якщо ви примкнете до тих, хто поважає систему оздоровлення Порфирія Корнійовича Іванова, це дасть вам змогу обійтися без подальших рекомендацій цього абзацу. У випадку відсутності психологічної готовності радіти пробуджуючій силі обливань холодною водою, вам бажано приймати заспокійливі засоби. Ефективними є трав’яні заспокійливі збори, гомеопатичні засоби аналогічного спрямування тощо. Добре знімає нервове перенапруження зниження дози вживаних чаю, кави та інших кофеїнмістких напоїв, вдвоє-втроє від початкової кількості. Адже збудлива дія кофеїну в якійсь мірі гасилась нікотином, а зараз ця складова буде відсутня. Пийте достатньо води і займайтесь фізичними вправами, щоб зменшити стрес, підняти настрій та покращити здоров’я.

Рецепти від Надії Бурмаки

Заспокійливий чай № 2
Інгредієнти: валеріана лікарська, собачої кропиви п’ятилопатевої (пустирник), фенхель звичайний, кмин звичайний.
1 столова ложка суміші (порівну) кореня з кореневищами валеріани лікарської, трави собачої кропиви п’ятилопатевої (пустирник), плодів фенхелю звичайного і кмину звичайного витримують з 650-700 мл води на водяній бані 15 хв., настоюють 45 хв., проціджують. Готовий чай можна зберігати в термосі. П’ють теплим три рази на день по 1 склянці (повільно, підсолоджуючи, за бажання, медом) через півтори-дві години після прийому їжі. Курс лікування: 1,5 – 2 місяці.

З народного гумору:
«Кидаю курити. День третій ... Накричав на хліб за те, що він сильно кришиться.»

Може з’явитися відчуття незначних безпричинних болей у тілі, головний біль, іншого змісту фізичний дискомфорт (нікотинова „ломка”).

      Нікотин – хоч і наркотик, але ж не з найсильніших. Зазвичай у такий спосіб маніфестує так зване „нікотинове похмілля”. Чим вища стадія залежності від тютюну, тим більш яскраво може проявлятися „ломка” і тим проблемніше людині самостійно впоратись з цигарками. Тут можна застосовувати різні підходи.
     Позбавтеся запаху нікотину в квартирі і на робочому місці. Найперше, освіжіть житло.
     Помийте вікна, зробіть вологе прибирання, здайте в хімчистку або виперіть штори, скатерки, постільну білизну, власний одяг, вимийте (а краще, взагалі приберіть з дому) попільничку, ретельно протріть місця, де зберігали цигарки.
     Подбайте про тіло. Загальний дискомфорт гарно знімається на спортивних тренажерах або в процесі інших фізичних навантажень, бо вони дають поліпшення капілярного кровотоку і, як наслідок, швидке вимивання нікотинової отрути з клітин.
     Корисною є вправа, яка базується на практиках йоги: притисніть долоні одну до одної на рівні грудей і кілька разів порухайте ними вгору-вниз.
     Головний біль потребує контролю тиску, і, якщо з цим все в нормі, то часто достатньо буває збільшити кількість кисню в мозку. З цього рекомендація – провітрюйте квартиру, перебувайте на свіжому повітрі і, знову ж таки, не забувайте про фізичні вправи.
     Масаж вушних раковин зніме відчуття «пухнуть вуха». У доповнення виконайте декілька разів вправу: по-максимуму видихніть з легень повітря, затримайте дихання на 2-4 секунди, і тільки потім вдихніть.
     Ефективний ауто- і гетеротренінг. Доречна допомога досвідченого психотерапевта.
     Багато в чому „нікотинова ломка” обумовлена застійними процесами в легенях (накопичення мокроти з вкрапленнями нікотину і його вірного супроводу – канцерогенних смол та інших похідних). Тому бажано прискорити процес очистки легеневої системи за допомогою дренажного масажу, йогічних вправ, відхаркувальних трав’яних зборів, гомеопатичних засобів відповідного спрямування. Якщо нема протипоказань – відвідайте
лазню, це ще один ефективний спосіб очистки організму від нікотинової отрути на клітинному рівні.
     Не займайтесь самообманом і не знецінюйте власні рішення. Необачно тішити себе безпекою спокуси «Я ж всього пару затяжок!». Перевірено на практиці: перша цигарка повертає людину назад у рабство залежності.

З народного гумору:
- Прочитав на пачці, що куріння викликає імпотенцію.
- Ну і? Кинув палити?
- Не встиг…

     Порушується сон

     Сон дуже гарно відновлюється у процесі занять системою П. К. Іванова. Та коли ви ще не готові прийняти цілющу силу цього вчення, то найпростішим буде скористатися засобами традиційної і нетрадиційної медицини. Але небажано звертатися за допомогою до сильних снодійних. Вам допоможуть заспокійливі чаї та релаксуючі медпрепарати.

Рецепти від Надії Бурмаки
Приємний на смак і дієвий при нервовому виснаженні та стресових перенапруженнях
«Заспокійливий чай №2»:
Інгредієнти: м’ята перцева, лаванда справжня, звіробій звичайний.
Суміш з 1 ст. л. листя м’яти перцевої, 1 ст. л. трави лаванди справжньої, 1 ст. л. трави звіробою звичайного (квіти, листя і стебла) залити 0,5 л холодної води, витримати на водяній бані 15 хв., настояти при кімнатній температурі протягом 45 хв., процідити. Приймати 1-1,5 місяця по 1/4 склянки 3 рази на день за 30 хв. до їжі. Споживати теплим.
Вітамінізує і допомагає заснути наступний фітозбір:
Інгредієнти: смородина чорна, м’ята перцева.
Суміш із 20 г заготовленого у травні листя смородини чорної (2 ст. л.) і 10 г (1 ст. л.) трави м’яти перцевої запарити у термосі 200 мл окропу, настоювати 5-6 годин. Приймати по 0,5 склянки 4-5 рази на день. Вживати 1 місяць.
      Поліпшує якість сну чай знітинник (іван-чай вузьколистий):
Інгредієнти: Іван-чай вузьколистий. 1 ст. л. листя іван-чаю вузьколистого залити 1 склянкою (200 мл) води, довести на невеличкому вогні до кипіння, варити 2-3 хвилини, остудити, процідити. Відвар має бути світлим і прозорим. Вжити ввечері по півсклянки за 2 рази: перший раз – 2-3 години до сну, другий раз – за півгодини до сну.

З народного гумору:
«Одного чоловіка дружина постійно курити в під'їзд виганяла. А на майданчику сусідка незаміжня жила. Побачила вона – стоїть і геть самотньо курить чоловік, пожаліла його і запросила у неї в квартирі покурити. Наступного разу він уже сам до неї покурити зайшов, а потім так у неї і залишився.»

Порушується робота кишковика

      Інколи при відмові від цигарок на першому етапі можуть проявлятися закрепи. Високоефективним у такому випадку стає так зване діафрагмальне дихання. Окрім поліпшення функцій шлунково-кишкового тракту, воно слугує дієвим масажем легень і більш швидкому їх очищенню від накопиченої за роки куріння смоли.
      Також треба потурбуваимся про консистенцію вмісту кишковика за рахунок дотримання водного режиму. До того ж, вжита зранку натщесерце склянка води з розведеними в ній 1-2 столовими ложками яблучного оцту або соку лимона чи лайма (без цукру) стимулюють продукцію і виділення жовчі і травних ферментів підшлункової залози.
      Нормалізації перистальтики кишковика сприяє склянка свіжого кефіру або щойноскислого молока. Допомагає введення в раціон харчування більшої кількості ягід, фруктів та овочів зі значною кількістю клітковини (сливи, вишні, кавуни, огірки, буряк тощо). Взимку доречні чорнослив, курага, родзинки.
      Можна стимулювати процес фітотерапевтичними послаблюючими, прийнятна гомеопатія.

Рецепти від Надії Бурмаки
      Для профілактики закрепів, протигеморойний

Інгредієнти: кульбаба лікарська.
Кульбаба лікарська - 1 ст. л. (корінь), вовчуг польовий (корінь) – 1 ст.л., на 200 мл води.
Кип’ятити на невеликому вогні 10-15 хв. Прохолодити, процідити. Приймати по ⅓ або по ¼ склянки відвару (в залежності від частоти прийому їжі) 3 - 4 рази на день за 25-30 хв. до їди. Вживати до десяти днів.
     Для активізації перистальтики кишковика
Інгредієнти: крушина вільховидна. 2 столові ложки кори крушини вільховидної на 200 мл води. Кип’ятити 2-3 хвилини, потім вилити у термос і настояти 30 хвилин. Остудити. Об'єм отриманого настою доводять перевареною водою до початкового об'єму - 200 мл. Вживають теплим по 1/2 склянки вранці та на ніч. Перед вживанням процідити. Проносна дія зазвичай досягається через 8-10 год після прийому.

З народного гумору:
- А ти чого курити не пішов разом з усіма?
- Я ж кинув пару місяців назад.
- Ось що іпотека животворяща робить! ..

Відчуття, начебто чогось не вистачає в руках

      Більш властиве людям з особливо чутливим тактильним сприйняттям (психотип «кінестетики»). Це не вроджене, а надбане, відоме як «синдром порожньої руки» або «крутить пальці». То залишки умовного рефлексу на багатотрудну роботу верхніх кінцівок по доставці тютюнової отрути до рота. Адже тільки уявити: на одну цигарку випадає приблизно 16-18 затяжок. Помножте на кількість цигарок, які випалювались за день. Цифра вражає? А що, якби гирю за кожною затяжкою піднімати? Уявляєте, які б м’язи мали? Та все ж, не переймайтесь. Відчуття це, поступово гаснучи, зазвичай тримається не більше 1-2 тижнів. Ліквідувати його достатньо просто. Майте при собі спеціальні мідні кульки (можна використати замість них волоські горіхи), еспандер, пружні гумові кільця, чотки, кубик Рубіка, конструктори Lego з сотнею і більше елементів тощо. Захопіться в’язанням чи задіюйте пальці при освоєнні нових функцій мобільного телефону. Бажано, щоб ці засоби на час відмови були підручними: в машині, на робочому місці, в кишені, а хто достатньо часу проводить на канапі, то й під подушкою.
Ефективними є такі прості вправи:

  • Стискайте маленький гумовий м'ячик почергово пальцями і долонями.
  • Стисніть пальці в кулак і обертайте кисті в різні боки.
  • Притискайте великий палець по черзі до всіх інших так, щоб відчути опір.
  • Загвинчувайте-відгвинчуйте гайки.
  • Відновіть навички в’язання спицями.
  • Згадайте дитинство: разом з маленькими членами вашої родини ліпіть скульптурки з пластиліну або з глини.

     А, можливо, це якраз той момент, коли ви здійсните свою мрію навчитися грати на гітарі? Або настав час створювати художні шедеври? Тоді займіть руки палітрою з фарбами і якісними пензликами і дайте привід для захопленого здивування собі та близьким.

З народного гумору:
«Кидаю курити, порадили зайняти руки дрібною моторикою.
Записався на ліплення з глини, на першому занятті ми ліпили попільнички.»

Загострюється смоктальний рефлекс

      Механізм утворення цього відчуття аналогічний висвітленому в попередньому пункті – ви ж протягом дня довше смоктали цигарки, чим немовля соску. На практиці це сприймається як „чогось не вистачає в роті”. По суті своїй цигарка і є соска. Настав час дорослішати. Допомогти легко. Доречні карамельні (не шоколадні) цукерки, льодяники, насіння, в’ялене нежирне м’ясо, горіхи (в міру, бо горіхи сповільнюють перистальтику кишковика), сирні „сірники” (коли твердий сир нарізається соломкою і засушується на відкритому повітрі), черемхові „сірники” (однорічні гілки черемхи подрібнюються приблизно до розміру сірника, використовуються для жування), для жування також використовується сухий корінь аїру болотного (татариння), ефективним є полоскання порожнини рота відварами полину звичайного, кропиви собачої (пустирник), оману високого (дев’ясил), подрібненою до порошкоподібного стану таблеткою метронідазолу (0,25 г) або аналгіну (0,5 г) на 100 мл води тощо.
      Добре спрацьовує переключення уваги. Тому варто використати цей стан на фізичну активність. Наприклад, можна затіяти генеральне прибирання, тільки не скрізь і всюди, а у одній кімнаті; навести лад на кухні або в гаражі; якщо є сад або будинок за містом – там завжди знайдеться чим зайнятися. Спілкування з друзями, які підтримують вас у намірі звільнитися від нікотинової отрути, підніме настрій і надихне продовжити розпочате.

Фольклор із простору Інтернету:
На пачках сигарет треба писати не "Куріння вбиває", а "Щасливі люди не курять". Ось це, я розумію, ось це демотивація, ось це привід задуматися.

Змінюються відчуття при вживанні їжі

      Може підвищуватися апетит, бо нормалізується робота нюхового аналізатору, і їжа даруватиме більшу насолоду.
      Тим, хто боїться набрати зайву вагу, варто дещо збільшити фізичні навантаження і частоту занять спортом, а також продумати 5-7 разове харчування - трохи низькокалорійніше, чим завше, щоб не збільшувати загальний добовий раціон. Чому так часто? Здебільшого курці гасять голод цигаркою, і так не раз за день. Тому у період відмови від куріння нікотиновий голод може сприйматися як звичайний голод і потребу щось з’їсти, хоча у більшості випадків дискомфорт знімається склянкою води.
      Здатні збільшувати апетит і загострювати відчуття голоду прянощі і приправи, що змушує людину вживати набагато більше їжі, ніж в тому є потреба організму.
      Якщо це не спекотне літо, додайте в раціон більше теплих напоїв. Річ у тім, що слизова оболонка ротової порожнини звикла до частого перепаду температур (повітря холодне, дим теплий), що може викликати у перший період відмови від куріння деякий температурний дискомфорт.
      Тим, хто традиційно завершав трапезу цигаркою під каву або чай, варто змінити десерт. Це може бути сік, молоко, компот, фрукти, морозиво тощо. Зазвичай процес чищення зубів відразу після їди не тільки слугує покращенню гігієни ротової порожнини, але й повністю знімає спогад про цигарку. У випадку відсутності протипоказань можна збільшити на деякий час кількість солодкого в меню.
      Збалансовуйте загальний денний раціон. Гастроентерологи радять взяти за середньостатистичну норму калорій в день для чоловіків 2500 ккал, для жінок - 2000 ккал. Ці цифри можуть змінюватися в ту чи іншу сторону в залежності від фізичної активності (малорухливий спосіб життя чи інтенсивна фізична праця), віку і маси тіла людини. Таблиці калорійності для страв і окремих їх інгредієнтів легко знайти в інтернеті.
      Допомагають не переїдати психологічні кмітлинки, як то: користуватися меншими за обсягом тарілками спокійних кольорів (синій, зелений), страви, для яких це прийнятно, за можливості більше подрібнювати - тоді звична порція здаватиметься більше. Утримує від переїдання тугий поясок, місце за столом навпроти дзеркала, ретельне пережовування їжі тощо.

Рецепти від Надії Бурмаки
Приборкувач апетиту
Інгредієнти: цистозіра бородата, ромашка лікарська, звіробій звичайний.
Суміш із цистозіри бородатої (30 г), ромашки лікарської (10 г) і звіробою звичайного (10г) залити 2 склянками води, довести на невеликому вогні до кипіння і варити 3-5 хвилин. Остудити, процідити. Споживати по ⅓ або ¼ склянки (у залежності від кількості прийомів їжі) за півгодини до їди 1-2 місяці.

З народного гумору:
«Збалансована дієта - це коли ви тримаєте в кожній руці
абсолютно однакові шматки торта.»

Відчуття „Не можу всидіти на одному місці”

      Підгрунтям цього є емоційний стан, пов’язаний з емоційною лабільністю - коливанням настрою, який спричиняє легкі переходи від благодушності до гнівливості. Супроводжується дратівливістю, більш або менш проявленим нервовим напруженням і труднощами при спробах зосередитися на чомусь конкретному.
      Цей стан гарно вирівнюється дихальними вправами. Інколи ми ігноруємо очевидне, тому що воно видається занадто простим. Правильне дихання - запорука спокою і зцілення від багатьох хвороб. Зосередьтесь на вашому диханні, для початку максимально подовжуючи видих. Вдихайте носом, видихайте через рот. Поглиблюючи вдихи і видихи, вже за декілька хвилин ви відчуєте, як напруга зменшується, а ваше тіло розслабляється.
      За бажання вправи можна урізноманітнити:
- Глибоко вдихніть, затримайте повітря на рахунок «чотири», потім повільно і спокійно видихніть. Зробіть довільну паузу і продовжте. Заспокоює і вирівнює емоційний стан вже перший десяток вправ.
- Вдихніть на рахунок «три», затримайте дихання на «сім» і повільно, спокійно видихайте на рахунок «вісім». Перерва між подихами довільна. Намагайтеся дихати не тільки грудьми, але і животом. Ця техніка працює завжди, навіть при панічних атаках.
- Вправа універсальна для випадків емоційної лабільності, бажання відновити сили після втомливого робочого дня і допоміжна для швидкого засинання. Подумки, про себе, промовляйте фразу «Я – спокійний/спокійна». Перед «Я» або на «Я» зробіть спокійний глибокий вдих, затримайте подих довільно, орієнтуючись на комфортність, затим на фоні слова «спокійний/спокійна» розмірено і розпружено видихніть на рахунок «сім».
      Зверніться до медитативної практики – як і дихальні вправи, медитація прекрасно регулює психологічну нестабільність і посилює контроль емоцій, що важливо при відмові від куріння. А ще медитація – це відмінний спосіб позбутися нервової напруженості, відпочити, поліпшити концентрацію та увагу, заспокоїтися і зосередитися на поточних завданнях.
      Нормалізований сон стане базисом для всіх позитивних змін і підвищення спроможностей імунної системи.

Рецепти від Надії Бурмаки
Для стабілізації імунної системи

Інгредієнти:
Взяти по 1 ст.л. подрібнених кореня і кореневища дев’ясилу (дев’ятисил, оман високий), кореня шипшини звичайної (дика троянда), кореня родіоли рожевої (золотий корінь), додати 400 мл води, варити 15 хвилин. Укутати, настояти 1 годину. Процідити. Прийняти протягом дня за 5-7 прийомів. Вживати 1 місяць. При необхідності повторити через місяць.

З народного гумору:
Адже придумали ж такі речі:
- кава без кофеїну;
- безалкогольне пиво;
- сигарети без тютюну.
А ось про життя без стресу щось поки ні слуху ні духу!

Час від часу проявляється депресивний настрій

      Явище не таке вже й часте при відмові від тютюнопаління, але ж трапляється, переважно у третій стадії нікотинової залежності. При значних депресивних проявах потрібна консультація лікаря. Але у більшості випадків депресивний настрій ліквідується за допомогою рекомендацій, які стосуються організації більш оптимально побудованого режиму праці та відпочинку: не залишати часу для нудьги; краще легка втома, чим бездіяльність; не залишатися сам на сам зі своїми почуттями, а йти в гості, на прогулянку, зустрічатись з друзями, які поважають вашу відмову від тютюну; завести тваринку в домі, про яку потрібно піклуватися; перестати дивитися на ніч фільми жахів та бойовики, а переключитися на комедії та легкі драми; придбати книгу або підбірку газет з анекдотами, вони гарно розпружують; попросити подругу полоскотати під пахвами тощо).
     Гарно допомагає проста, але інтенсивна фізична робота чи фізичні вправи. Напруження знімається віджиманням від підлоги, присіданням, пробіжкою. На разі доречно долучити до фізичних вправ всю сім'ю. Відчуття причетності у допомозі Вам кинути курити завжди зближує родину.
     Важливо періодично переключатися від одного виду діяльності на інший - наприклад, від фізичного навантаження на розумову працю. Просте чергування фізичної роботи і навчання з налагодить роботу обмінних процесів організму, а разом з цим прискорить стабілізації емоційно-психічної рівноваги і відновлення нервової системи загалом, сприяючи її зміцненню.
     Так, коли ви займаєтеся спортом, йде відновлення функцій головного мозку за рахунок надходження кисню. А при розумовому навантаженні відновлюється м'язова система за рахунок поліпшення кровотоку в м'язах.
     Можливо, варто ще раз нагадати собі, що біля 25% людей, які курять систематично, помирають через куріння.
Куріння є причиною:
96% смертей від раку легенів.
30% всіх випадків смерті від раку;
75% смертей від хронічого бронхіту і емфіземи легенів;
25% померлих від ішемічної хвороби серця.
     Протягом кількох місяців після відмови від куріння рекомендується вживати настої та відвари лікарських трав, що мають відхаркувальну дію. Це потрібно для того, щоб легені очистилися від смолистих канцерогенних речовин та інших тютюнових отрут, що накопичилися в організмі. Сприятиме процесу очищення дренажний масаж, корисно ходити в сауну, а також поповнювати організм вітаміном С.
     Поповніть раціон продуктами, які сприяють підвищенню в організмі серотоніну («гормону щастя») і перешкоджають розвитку депресії. Вчені рекомендують біле м’ясо, молоду телятину, морську рибу, миндаль і волоські горіхи, із овочів – петрушку, селеру, броколі, моркву.

Рецепти від Надії Бурмаки
Від депресивного настрою
Інгредієнти:
Взяти по 1 ст.л. подрібнених кореня і кореневища дев’ясилу (дев’ятисил, оман високий), кореня шипшини звичайної (дика троянда), кореня родіоли рожевої (золотий корінь), додати 400 мл води, варити 15 хвилин. Укутати, настояти 1 годину. Процідити. Прийняти протягом дня за 5-7 прийомів. Вживати 1 місяць. При необхідності повторити через місяць.

БEНЕФІТИ відмови від куріння

“Починаєш курити, щоб довести, що ти чоловік.
Потім намагаєшся  кидати курити,
щоб довести, що ти чоловік.”
(Жорж Сименон)

     Навіть, якщо ви припинили курити через обіцянку своїм близьким і заради стурбованості їхнім здоров’ям, все таки найбільші переваги отримаєте ви самі. Ви не тільки заборонили використовувати ваші легені в якості сміттєзбірника для нікотину, канцерогенних смол і дьогтю, а ще й відразу станете на шлях кращого самопочуття.
Бо ЧЕРЕЗ:
20 хвилин - 1 година артеріальний тиск і частота серцевих скорочень повертаються до норми.
8 годин - 12 годин концентрація кисню в крові повертається до норми.
24 години - 48 годин монооксид вуглецю виводиться з організму.
48 - 72 години нікотин повністю виводиться з організму. Значно поліпшується сприйняття смаку і запаху.
1 тиждень підвищується фізична витривалість,
2 - 12 тижнів поліпшується робота серця і кровообіг.
3 - 9 місяців функція легень зростає приблизно на 10%, зменшуються або зникають кашель, хрипи і утруднене дихання.
1 - 2 роки ризик серцевого нападу знижується удвічі, в порівнянні з курцями.
5-10 років ризик раку легень знижується вдвічі, в порівнянні з курцями.
15 років ризик серцевого нападу знижується до такого ж рівня, як начебто Ви ніколи не курили.
     Окрім того, покращиться сексуальне та репродуктивне здоров’я. Побілішають зуби, а подих стане свіжим. Прибуватимуть сили, покращиться концентрація уваги і пам'ять та інші функції головного мозку. Ваші рідні будуть пишатися Вами. Ви будете для них прикладом.

 А ще кинути палити потрібно, щоб ...
Заощадити час і гроші. Середній курець викурює 20 цигарок на добу, на одну цигарку потрібно приблизно 3 хвилини. Тобто, курець витрачає годину в день, 365 годин на рік, що складає близько 15 днів на рік. Практично це щорічна двотижнева відпустка, протягом якої ви цілоденно, не виймаючи цигарку з рота, курите.

     Цигарки дорожчають, і, як показує вітчизняна і світова практика, ця тенденція не змінюється. Ви цікавилися, скільки грошей витрачаєте на тютюнову отруту за тиждень? За місяць? За рік? А скільки «пішло за димом» за весь період? Що ви могли б придбати за цю суму.

Успіхів вам!
Куріння – це не природна потреба або ваше волевиявлення, куріння – це поведінка, яку уміло спровокувала і спрямовує заради власної наживи тютюнова індустрія.